Пробуждане за ИНФОРМАЛНОТО

Преди пет години Фондация «Институт за информални иновации» започна своята популяризаторска мисия да изясни необходимостта от въвеждането на определението «информално», приоритетно в сферата на образованието, като терминологична заемка от латински език. Основанията ни бяха продиктувани от обстоятелството, че обединена Европа отдавна е въвела триадата формално, неформално и информално образование в своите документи, приети от всички страни-членки.

Подробности за съществените различия между трите “основни категории образователна дейност” – формално, неформално и информално образование, съгласно европейската терминология, които ние разглеждаме като «Образователна триада», можете да намерите в меню «Библиотека» на сайта, Научния електронен архив на НБУ или в Google Наука.

Публикациите в настоящия сайт и нашата активност в обществото съдействаха Google вече да разпознава термина “информално образование” или “информално учене” и да не пита дали имаме предвид неформалното образование.

Повече от удовлетворени сме, че след петгодишни усилия заедно с други неправителствени организации в помощ на институции от изпълнителната и законодателната власт, “информалното учене” вече е част от българската нормативна уредба в Закона за предучилищното и училищното образование, Закона за професионалното образование и обучение и в Закона за насърчаване на заетостта (ДВ, бр. 79, 13.10.2015 г.).

Постигнатото ни радва заради големия кръг от отговорни личности, които с разбиране и новаторско мислене подпомогнаха възможностите за:

–         валидиране на знанията, уменията и компетентностите, придобити чрез информалното учене;

–         стимулиране на ученическото самоуправление на ниво паралелка и училище като изява на информалния опит на учениците в подкрепа на гражданското им образование;

–         разработване на информалните методи като част от инструментариума на т. нар.  общностно базирано образование или общностно обучение, което е ангажирано със социалното развитие чрез обучение за съвместни действия на индивидите в общността;

–         развиване в България на «информалната педагогика» като  дял от социалната педагогика с изключително значение за разрешаване на редица тежки социални проблеми на нашето съвремие и най-вече с обгрижването на младото поколение.

Предстои ни обаче още много изследователска и просветителска работа на благодатното поле, наречено информално образование, заради обстоятелството, че то съпровожда хората през целия им живот – навсякъде, по всяко време и във всичко.

Помогнете ни! Подкрепете ни!  Присъединете се към нас!

Публикувано в Информално образование. Постоянна връзка.

Коментарите са затворени.