ИНФОРМАЛЕН КОДЕКС НА МРЕЖОВАТА ЛИЧНОСТ
- Мрежова личност: всеки гражданин на света над 18 г., който създава и поддържа електронен контент или ползва създадени от други електронни ресурси в световната мрежа Интернет.
- Мрежово дете: всяко дете по света до 18 г., което създава електронен контент или ползва създадени от други електронни ресурси в световната мрежа Интернет съобразно достъпността им за определена възраст.
- Мрежов автор: създател на електронен контент.
- Авторство: създадено лично произведение за електронно разпространение; при използване на заемки от чужди материали се посочва източника.
- Отговорност за качено съдържание: авторът на електронен контент в мрежата, редакторът на сайт и всеки, който качва нещо в интернет, носи персонална отговорност за неговото качество и съдържание.
- Правдивост: хората, посочени в т. 5, следва да се предпазват от волното или неволно създаване на фалшиви новини (fake news).
- Текстове: авторите на текстове не трябва да забравят, че словото може да се използва като оръжие; посланията трябва да бъдат достъпни за аудиторията, към която са насочени.
- Фотоматериали: автентичността на снимките се приветства; използването на технологии за обработка на снимките се допуска за комерсиални цели; исторически и културни ценности се заснемат без туристи.
- Видеоматериали: авторите на видеоматериали отговарят за тяхната истинност, художествена или архивна стойност.
- Мемове: създателите на този вид продукти за забавление в интернет следва да балансират между хумористичната цел и запазването на честта и достойнството на личностите, които използват за тази цел.
- Лайфхак (от англ. life и hack): предлагащите този вид съдържание за електронно разпространение, условно наречено „добри съвети“ или „инструкции как да живеем правилно“, трябва да отчитат ефектите и резултатите, до които могат да доведат техните съвети при свободния достъп до тях, както за отделната личност, така и за обществото като цяло.
- Блогове: блогерите, като модератори на електронен контент за масовото съзнание, понякога предпочитат масовостта пред стойността на съдържанието, но това не винаги е оправдано.
- Сайтове: администраторите на този вид системи от електронните документи в мрежата имат изключителната отговорност за информационните ресурси, които предлагат на световната общност.
- Портали: това са публични средства за електронна комуникация в мрежата, които излизат извън обсега на информалното, тъй като техни създатели традиционно са институции със свой собствен стил и протокол за обществена отговорност.
Този кодекс е информален, защото:
- не е създаден от институция, а от отделни личности;
- не е строго организиран и позволява постоянна актуализация;
- не е създаден по нормативна принуда, а е плод на житейските потребности.