Движение на ученическите организации
за самоуправление
(ДУОС)
СТАТУТ
I. Общи положения
Чл. 1. Движението на ученическите организации за самоуправление (ДУОС) е доброволна и самоуправляема мрежа за взаимопомощ на ученическите съвети, избрани от учениците в съответствие с чл. 171 ал. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).
Чл. 2. Появата на ДУОС е резултат от установени на практика потребности за подкрепа на създадените и новосъздаващите се ученически съвети на всички нива в училището и извън него в цялата страна. ДУОС не е юридическо лице по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, които могат да се учредяват само от дееспособни физически лица над 18 години.
Чл. 3. ДУОС осъществява своята дейност в съответствие с „Рамкови изисквания за създаване и функциониране на ученически съвети“ на Наредба № 13 от 21.09.2016 г. за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование (Ученическото самоуправление. Пътеводител. Кой? Какво? Къде? Кога? Как? Защо? МОН, 2018, с. 189-191 – http://www.mon.bg/bg/27) и законите на Република България.
Чл. 4. ДУОС се ръководи от принципите за доброволност, самоуправление, равноправие, публичност и законност.
Чл. 5. Символите на ДУОС – автентично име, девиз, емблема, лого (име, девиз и емблема), значка, песен (химн) – се създават по идеи на учениците от ученическите съвети.
Чл. 6. Пълното наименование на Движението на български език е Движение на ученическите организации за самоуправление (ДУОС). Пълното наименование на английски език е Movement of Student Organizations for Self-government (MSOS).
Чл. 7. Представителите на Координационния съвет на учениците на национално ниво и на Консултативния съвет на възрастните на национално ниво осъществяват своята дейност от столицата, а Консултативните съвети на възрастните на местно ниво – от общинските центрове и областните градове.
II. Цели и дейности
Чл. 8. ДУОС работи за реализирането на следните цели:
- Спазване на националните и международните документи за правата на децата в училищна възраст от 6 до 18 години.
- Реализиране в пълен обем на правата на децата, съответно учениците по чл. 171 от ЗПУО.
- Прилагането на практически механизми за пълноценно участие на децата на всички равнища на вземане на решения по въпроси, които ги засягат.
Чл. 9. ДУОС е мрежа за комуникации, съчетана с електронна платформа за споделяне на добри практики и получаване на помощ за целите на ученическото самоуправление.
Чл. 10. ДУОС се самоуправлява чрез електронна платформа със свободен достъп и с регистрационен режим.
(1) На свободен достъп в платформата са всички помощни материали, литература, разработки и добри практики за ученическото самоуправление, новини и покани.
(2) Регистрационният режим в платформата се използва само за общи статистически наблюдения и консултативния процес между представителите на КСУ по чл. 13, КСВМН и КСВНН по чл. 19.
(3) В мрежата на ДУОС могат да се регистрират всички видове ученически съвети: на паралелките, на класовете, на училищните етапи (начален, прогимназиален, първи гимназиален и втори гимназиален), на училищата, на общините и на областите.
(4) Всички ползватели на мрежата на ДУОС съблюдават условията за нейната защита и своята самозащита.
Чл. 11. Платформата на ДУОС се поддържа на доброволен принцип от ученици-доброволци, ползващи свободно електронните комуникации, с помощта на специалисти от институциите, участващи в КСВНН като съучастници на ученическото самоуправление.
Чл. 12. Дейностите на ДУОС се определят от потребностите на структурите на ученическото самоуправление на всички нива в съответствие с добрите практики, представени в методическите разработки за детско участие и ученическо самоуправление.
III. Структура и начин на функциониране на ДУОС
Чл. 13. ДУОС се координира на доброволен принцип от Координационен съвет на учениците (КСУ) на национално ниво.
(1) В КСУ участва по един представител от Областните ученически съвети на 28-те области в България.
(2) В Областните ученически съвети участват представители на Общинските ученически съвети от областта.
(3) В Общинските ученически съвети участват представители на Ученическите съвети на училищата в общината.
Чл. 14. Областните и общинските ученически съвети се създават в съответствие с бележка втора от „Рамкови изисквания за създаване и функциониране на ученически съвети“ по чл. 3.
Чл. 15 (1) Координационният съвет на ДУОС може да предлага чрез общинските и областните управи кандидати за избор на членове на Съвета на децата – консултативен орган към председателя на Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД).
(2) Кандидатите за членове на Съвета на децата по ал. 1 трябва да отговарят на следните критерии: Активност; Креативност; Толерантност; Ангажираност към обща кауза; Умение за водене на преговори и участие в групови дискусии; Ориентираност към резултати; Организаторски умения; Доказани умения да работи, мотивира и обединява децата от областта; Умение за изказване на позиция от името на другите деца от областта (чл. 5 от Процедура за избор на членове на Съвета на децата, ДАЗД, 2018).
IV. Подпомагане на ДУОС
Чл. 16. ДУОС може да бъде подпомагано от всички категории съучастници на ученическото самоуправление и техните представители.
Чл. 17. Съучастници на ученическото самоуправление в училищните общности са: учениците, учителите, директорите и родителите.
Чл. 18. Съучастници на ученическото самоуправление извън училищните общности са националните и местните: институции, общественици, медии; бизнесът; структури на гражданското общество.
Чл. 19. ДУОС се консултира на доброволен принцип от Консултативни съвети на възрастните на местно ниво (КСВМН) и Консултативен съвет на възрастните на национално ниво (КСВНН) в качеството им на съучастници на ученическото самоуправление.
Чл. 20. (1) В КСВМН участват представители на съучастниците на ученическото самоуправление от училищните общности и извънучилищните общности на местно ниво. КСВНМ могат да се създават към Общинските съвети на общините.
(2) КСВМН се подпомагат от РУО, местните общественици и медии, местния бизнес и структурите на гражданското общество, включително местните представители на Националното сдружение на общините в качеството им на съучастници на ученическото самоуправление.
Чл. 21. (1) В КСВНН участват представители на съучастниците на ученическото самоуправление от извънучилищните общности на национално ниво.
(2) Съучастниците на ученическото самоуправление на национално ниво могат да бъдат:
- Националните институции, които имат пряка компетентност да създават или отстояват държавната политика към децата/учениците: Комисията по образованието и науката и Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в Народното събрание, Министерството на образованието и науката, Държавната агенция за закрила на детето, Омбудсманът на Република България.
- Общественици извън кръга на политиците, които имат високи постижения в областта на предприемачеството, науката, изкуствата, културата, спорта и др.
- Националните медии.
- Национални структури на гражданското общество: национално представителните организации на работодателите, национално представителните синдикални организации, Национална мрежа за децата, Национална мрежа на родителите, Мрежа на учителите новатори и др.
Чл. 22. (1) Инициаторът за създаването на ДУОС Фондация „Институт за информални иновации“ участва в КСВНН като представител на структурите на гражданското общество и координира взаимодействието между КСУ, КСВМН и КСВНН до изграждането на колективно представителство на ДУОС.
(2) ДУОС се представлява от координатора на взаимодействието между КСУ, КСВМН и КСВНН по ал. 1, докато те изградят колективното представителство на ДУОС.
(3) КСУ, КСВМН и КСВНН провеждат своите консултативни сесии веднъж на три месеца, а при необходимост и по-често, чрез електронната платформа на ДУОС.
Чл. 23. (1) Дейността на ДУОС може да се подпомага и материално чрез юридическите лица, чиито представители участват в КСВМН и КСВНН.
(2) Материалното подпомагане цели разрешаването на конкретен проблем и се реализира чрез предоставяне на конкретен материал, стока или услуга.
(3) На електронната платформа на ДУОС се води публичен регистър на предоставената материална подкрепа.
V. Промени в Статута на ДУОС
Чл. 24. За неуредените в този Статут въпроси се провеждат онлайн обсъждания за формиране на становища, които да бъдат представени от КСУ, КСВМН и КСВНН по реда на чл. 22 ал. 3
Чл. 25. До 30 октомври на учебната 2024/2025 година този Статут може да бъде изменян и допълван по инициатива на КСУ, КСВМН и КСВНН до постигането на приемлив от всички формат и съдържание на документа.
Чл. 26. (1) След утвърждаването му, Статутът на ДУОС може да бъде изменян и допълван по инициатива на КСУ, КСВНМ и КСВНН веднъж годишно в началото на учебната година между 30 септември и 15 октомври в резултат на натрупания опит от дейността на ДУОС през изминалата учебна година.
(2) В рамките на текуща учебна година изменения се правят само в извънредни случаи, след съгласуване между КСУ, КСВМН и КСВНН по реда на чл. 22 ал. 3.
VI. Допълнителни разпоредби
1. В документа се прилага определението на дете по смисъла на чл. 2 от Закона за закрила на детето – всяко физическо лице до навършване на 18 години.
2. Статутът на ДУОС е създаден по инициатива на Фондация „Институт за информални иновации“ (ИИИ) като раздел „12. Бъдещето – Движение на ученическите организации за самоуправление (ДУОС)“ от изданието „Ученическото самоуправление – лесно и интересно. Модели. Сборник с добри практики“ (2022. Библиотека Homo creabilis, ISSN 2738-7208 ; Т. 3. еISBN 978-619-91709-3-9) и е публикуван за първи път на специалната страница ДУОС в сайта на ИИИ на 15.08.2022 г.
Становища и предложения по документа изпращайте на